2. januára 2015

Fritézový fanatizmus

Slovné spojenie pastiersky list mi evokuje vyprážaný syr so šunkou, ktorý je v stravovacích zariadeniach po celom Slovensku často radený medzi vegetariánske jedlá. Obdobnou nezdravou zaslepenosťou zrejme trpia aj predstavitelia miestnej katolíckej a evanjelickej cirkvi, keď sa počas zimných sviatkov rozhodli podporiť referendum proti právam gejov a lesieb.

Luteráni ma prekvapili viac, lebo mnohé ich severoamerické spoločenstvá, ale i európske, napríklad v Nemecku či Škandinávii, sa oficiálne zastávajú rovnakopohlavných zväzkov, dokonca im nemajú problém požehnať.

No bez ohľadu na tieto skutočnosti je zarážajúce, akým spôsobom náboženské organizácie zasahujú do svetských záležitostí a doslova sa podieľajú na šírení nenávistných bludov. Košický arcibiskup metropolita vo svojom vianočnom pamflete nazýva rovnosť medzi mužmi a ženami ideológiou a všetko ostatné považuje za zvrátenosť. Vskutku inteligentné.

Argument o vzore vo svätej rodine ma opäť pobavil. V dávnejšom komentári som už spomenul, že pre západnú civilizáciu nejde o veľkú výhru: veď Jozef nebol Ježišovým otcom, mal ich v podstate dvoch, ak počítame Jahveho a tiež treba pripomenúť nevernú (?), zneužitú (?) Máriu, ktorá mohla byť pri pôrode vo veku trinástich rokov.

Adopcie detí homosexuálmi nie sú žiadne sociálne experimenty, dokazuje to veľa serióznych longitudinálnych štúdií. Samozrejme, je super, mať mamku a tatka, avšak nie vždy sa pošťastí, do reálneho života vstúpi alkohol, choroba, násilie, rozvod, smrť a je po ideáli. Mimochodom, vo zvieracej ríši sa rovnako dajú nájsť homosexuálne páry starajúce sa o mláďatá. Sú hádam tučniaky, medvede alebo líšky chápavejšie než ľudia?!

V celej pseudodiskusii o manželstve – každý normálny sociológ potvrdí, že historicky sú polygamné vzťahy tie najtradičnejšie – sa zabúda na lásku, hovorí sa o prokreativite, čím sa nemyslí nič iné, len praobyčajná súlož bez prezervatívu, predpokladám, pri zhasnutom svetle. Každý normálny sexuológ zasa potvrdí, že telesná intimita má byť kreatívna, ináč môžeme zostať iba kamarátmi. Spojenie dvoch ľudí sa nesmie zúžiť na reprodukčnú funkciu, emócie predsa nespadajú pod zákonník práce.

Prv ako sa ponúknete tou prepálenou sračkou, porozmýšľajte nad zákulisím kuchyne, ktorá vám ju pripravuje. Michelinské hviezdičky by som neočakával.

Vyšlo na Je to tak, v slovenskej edícii Le Monde diplomatique a v Deníku Referendum.

Zdroj 1 | Jílek, Peter F. 'Rius: Fritézový fanatizmus. In Je to tak : Le Monde diplomatique [online]. 2. 1. 2015 [2015-01-02]. Dostupné na internete: <http://www.jetotak.sk/slovensko/fritezovy-fanatizmus>. ISBN 1337-8872.

Zdroj 2 | Jílek, Peter F. 'Rius: Fritézový fanatizmus. In Deník Referendum [online]. 3. 1. 2015 [2015-01-14]. Dostupné na internete: <http://denikreferendum.cz/clanek/19459-fritezovy-fanatizmus>.